Make your own free website on Tripod.com

TROPHEE LALIQUE RESULTS

 


 

LADIES RESULTS

MENS RESULTS

PAIRS RESULTS

DANCE RESULTS

 


 

LADIES

	                                  				PLC     SP      FP                              			Placing Points  
1.      3       1               Maria Butyrskaya        	RUS     2.5     12
2.      1       2               Nicole Bobek    		USA     2.5     9
3.      4       3               Vanessa Gusmeroli       	FRA     5.0     7
4.      2       4               Elena Liashenko 		UKR     5.0     NPS     
5.      5       5               Laetitia Hubert 		FRA    	7.5     4
6.      6       6               Diana Poth      		HUN     9.0     3
7.      8       7               Mojca Kopac     		SLO     11.0    2
8.      7       8               Andrea Diewald  		GER     11.5    1
9.      9       9               Tara Ferguson  		 	CAN     13.5    -


MEN

1.      2       1               Alexei Yagudin  		RUS     2.0     12      
2.      1       2               Michael Weiss   		USA     2.5     9
3.      5       3               Emmanuel Sandhu 		CAN     5.5     7
4.      3       4               Dmitry Dmitrenko        	UKR     5.5     5
5.      4       6               Laurent Tobel   		FRA     8.0     4
6.      8       5               Andrejs Vlascenko       	GER     9.0     NPS
7.      6       8               Roman Skornyakov  		UZB     11.0    3
8.      9       7               Sven Meyer      		GER     11.5    2
9.      7       9               Thierry Cerez   		FRA     12.5    1
10.     11      10           	Makoto Okazaki  		JPN     15.5    -
11.     10      11           	Angelo Dolfini  		ITA     16.0    - 


PAIRS

1.      1       1               Sarah Abitbol/Stephane Bernadis 	FRA     1.5	12
2.      4       2               Kyoko Ina/John Zimmerman        	USA     4.0	9
3.      2       3               Marina Eltsova/Andrei Bushkov   	RUS     4.0	7   
4.      3       4               Kristy Sargeant/Kris Wirtz      	CAN     5.5	NPS
5.      5       5               Tatiana Totmianina/Maksim Marinin    	RUS	7.5    	4   
6.      6       6               Valerie Saurette/J-S Fecteau    	CAN     9.0	3
7.      7       7               Olga Bestandigova/Josef Bestandig       SVK	10.5   	-


DANCE

PLC     CD      OD      FD      
1.      1       1       1       Marina Anissina/Gwendal Peizerat       	FRA	2.0     12
2.      2       2       2       Barbara Fusar-Poli/Maurizio Margaglio   ITA	4.0    	 9
3.      3       3       3       Margarita Drobiazko/Povilas Vanagas     LIT	6.0    	 7
4.      4       5       4       Anna Semenovich/Vladimir Fedorov      	RUS	8.6      5
5.      7       4       5       Galit Chait/Sergey Sakhnovsky   	ISR    	10.2     4
6.      6       7       6       Marie-France Dubreuil/Patrice Lauzon    CAN	12.6     3
7.      5       6       7       Isabelle Delobel/Olivier Schoenfelder   FRA	12.6     2
8.      10      9       8       Eliane Hugentobler/Daniel Hugentobler   SWI	17.4     1  
9.      8       8       10      Magali Sauri/Olivier Chapuis    	FRA    	18.0     -
10.     9       10      9       Debbie Kogel/Oleg Fediukov      	USA  


Back to Skate results index